ZAKŁAD PSYCHOLOGII KLINICZNEJ

Sekretariat Zakładu i Kierownika:
Collegium Stomatologicum
ul. Bukowska 70
60-812 Poznań
tel. 061 854 72 73 lub 74
mail: psychologia@ump.edu.pl

Ostatnia aktualizacja:
01.10.2018
Marcin Cybulski
cybulski@ump.edu.pl

Witamy w Archiwum Zakładu Psychologii Klinicznej
Aktualności z lat 2008-2018:

Polecamy nasze "Must Read"!":

Publikacje książkowe Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej UMP

Seria wydawnicza "Psychologia w naukach medycznych"

Uregolwania prawne zawodu psychologa i jego miejsce wśród zawodów medycznych


Szanowni Państwo,

W imieniu organizatorów dziękujemy za udział w Sportowej Konferencji Naukowej "Klub sportowy jako autorytet społeczny. Ujęcie wieloaspektowe".


Konferencja odbyła się 26 października 2017 roku na Stadionie Miejskim w Poznaniu, w siedzibie Klubu Sportowego Lech Poznań.

Szczegóły dotyczące konferencji dostępne są pod adresem:

Zapraszamy na stronę konferencji


Link do wydarzenia na Facebook:

->Wydarzenie FB<- Koleżanki, Koledzy,

Jako współorganizatorzy Konferencji "Psychologia w Medycynie 5" dziękujemy prelegentom i uczestnikom za udział w wydarzeniu.


Konferencja odbyła się w Uniwersyteckim Centrum Biologii Medycznej UMP przy ulicy Rokietnickiej 8 w dniu 2 czerwca 2018 roku.

Szczegóły dotyczące konferencji dostępne są pod adresem:

www.pwnm.medicalbranding.pl

Zeszyt streszczeń w formacie PDF można pobrać z poniższej lokalizacji:

Zeszyt Streszczeń-Biogramy


Szanowni Państwo,

W imieniu organizatorów zapraszamy na IV Ogólnopolską Studencką Konferencję Seksuologiczną.


Konferencja odbędzie się w Centrum Biologii Medycznej UMP przy ulicy Rokietnickiej 8 w dniach 24-25 marca 2018 roku. Udział w konferencji jest bezpłatny!

Szczegóły dotyczące konferencji dostępne są pod adresem:

Zapraszamy na stronę konferencji


04 czerwca 2014

W dniu 31 maja 2014 roku w Centrum Biologii Medycznej UMP odbyła się Konferencja "Psychologia w medycynie IV"


Program Konferencji:->Pobierz<-14 lutego 2014

Z niekłamaną radością informujemy o uzyskaniu przez kol. Maię Stanisławską-Kubiak tytułu doktora nauk o zdrowiu. Pracę pod tytułem "Studia nad wpływem cukrzycy typu 1 na wybrane parametry zdrowia, w tym funkcjonowanie psychiczne dzieci i młodzieży" Koleżanka obroniła w dniu 27 stycznia br. Promotorem pracy była dr hab. Ewa Mojs, prof. UM, promotorem pomocniczym zaś - dr inż. Rafał Wójciak. To ogromny sukces Mai i jej najbliższych :) Gratulujemy - również Promotorom!!20 stycznia 2014

Konferencja "Clinical Consultation - The Key To Successful Medical Practice" - odbyła się w dniu 20 stycznia 2014 roku.

Szczegóły:

->Pobierz info<-

->Pobierz program<-

Z radością oznajmiamy, że Pani dr hab. Ewa Helena Mojs uzyskała w ostatnim czasie stanowisko Profesora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Serdecznie gratulujemy!

04 października 2014

Zespół Neurologii Dziecięcej Komitetu Nauk Neurologicznych PAN

oraz

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

zaprasza na konferencję

„Problemy dzieci i młodzieży z dysfunkcją układu ruchowego i narządów zmysłów w środowisku szkolnym, rodzinnym i rówieśniczym. Aspekty medyczne, psychologiczne i pedagogiczne”

Protektorat Honorowy J. M. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego
Prof. dr hab. Jacka Wysockiego

25 X 2013, miejsce obrad: Centrum Kongresowo-Dydaktyczne, ul. Przybyszewskiego 39, Poznań,

Przewodniczenie obrad: prof. dr hab. Bożena Galas-Zgorzalewicz, dr hab. Ewa Mojs, prof. UM.


Szczegóły dotyczące Konferencji znajdują się ->tutaj<-

03 czerwca 2013

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka naszą uczelnię odwiedziła grupa przedszkolaków. Szczegóły ze spotkania znajdują się ->tutaj<-

12 marca 2013

W dniu 11 marca odbyła się KONFERENCJA SZKOLENIOWA "Adolescencja i wczesna dorosłość. Zdrowie, zagrożenia i strategie profilaktyczne".

Konferencja została zorganizowana pod patronatem Rektorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Konferencja szkoleniowa dedykowana była nauczycielom, pedagogom, pracownikom służb publicznych i instytucji, których zadaniem jest tworzenie i realizacja lokalnej polityki młodzieżowej, a także lokalnym organizacjom pozarządowym działającym na rzecz młodzieży.

Celem nadrzędnym konferencji była integracja dorobku badawczego z praktyką społeczną, budowanie partnerskiej współpracy w społeczności i wymiana dobrych praktyk.

Konferencja została sfinansowana z grantu MNiSW pt. "Podmiotowe, środowiskowe i transgeneracyjne uwarunkowania zachowań zdrowotnych młodych dorosłych"

Wsparcie konferencji w postaci wkładu własnego niefinansowego zapewnił Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

->Przeczytaj program Konferencji (PDF)<-

->Obejrzyj folder promocyjny (PDF)<-


17 października 2012

17 października 2012 w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbyła się Międzynarodowa Konferencja zatytułowana „KULTURA, MEDIA, ETYKA. Media w perspektywie etycznej i kulturowej w kontekście rewolucji teleinformatycznej”. Konferencja została zorganizowana m.in. przez Zakład Psychologii Klinicznej i Polskie Towarzystwo im. Alberta Schweitzera w Poznaniu.

->Przeczytaj sprawozdanie konferencyjne<-


Koncert zespołu Kwartet Proforma


Referat wygłasza dr nauk o zdrowiu Wojciech Strzelecki


04 października 2012

No i witamy Was ponownie! Kolejny rok akademickim czas zacząć! Caly zespół pali się do pracy, jak drużyna rugby do rozgrywek po zimowej przerwie ;)

Na pokładzie tymczasem witamy dr Annę Bukowską-Posadzy - 'nową twarz' i 'świeżą krew' Zakładu :)

Jednocześnie ze smutkiem i sentymentem żegnamy Zakład... Szczegóły wkrótce!!


08 lipca 2012

Z nieudawaną radością pragniemy poinformować, że Nasz Kolega - Marcin Cybulski, w dniu 5 lipca, obronił rozprawę doktorską pt. "Wybrane uwarunkowania zachowań ryzykownych dla zdrowia u kierowców na przykładzie transportu sanitarnego w województwie wielkopolskim".

Dnia 24 września br. Rada Wydziału Nauk o Zdrowiu nadała Koledze tytuł doktora nauk o zdrowiu. Gratulujemy!


(foto: Aga Telega)

04 kwietnia 2012

**Podręcznik dla studentów kierunków medycznych UMP**

Nakładem Wydawnictwa Naukowego UMP ukazał się podręcznik "Elementy psychologii ogólnej i klinicznej" pod redakcją naukową Ewy Mojs, Marii Skommer i Bogusława Stelcera.

Podręcznik jest podstawową pozycją w wykazie literatury obowiązkowej dla wszystkich kierunków studiów naszej uczelni.

Spis treści: ->Kliknij<-

Pozycję można zakupić w cenie 41 zł w Punkcie Sprzedaży Wydawnictw Naukowych przy Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP:

ul. Przybyszewskiego 37a
60-356 Poznań
tel. 61 854-64-87


20 grudnia 2011

Z ogromną radością pragniemy poinformować o uzyskaniu tytułu doktora habilitowanego nauk o zdrowiu przez Kierownika Zakładu Psychologii Klinicznej - Ewę Mojs.

W trakcie grudniowego kolokwium hablitacyjnego Pani dr hab. Ewa Mojs przedstawiła rozprawę habilitacyjną pod tytułem "Funkcjonowanie emocjonalne dzieci i młodzieży z padaczką".

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! :)23 października 2011

W imieniu organizatorów:

- Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Zakładu Psychologii Klinicznej na Wydziale Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu
- Starostwa Powiatowego w Gnieźnie
- Studenckiego Psychologicznego Koła Naukowego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

pragniemy podziękować prelegentom, gościom, współorganizatorom i uczestnikom Międzynarodowej Konferencji "Kultura - Media - Etyka. Media w perspektywie etycznej i kulturowej w kontekście rewolucji teleinformatycznej" za udział i wsparcie.

Konferencja odbyła się w gnieźnieńskim Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniach 14-15 października 2011 roku.

->Pobierz sprawozdanie w formacie PDF<-


Strona internetowa Konferencji:

->www.ceg.amu.edu.pl/konferencja<-Dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie prof. dr hab. Leszek Mrozewicz otwiera konferencję KULTURA, MEDIA, ETYKA. Na zdjęciu również dr Piotr Pawlak (UAM) i dr Wojciech Strzelecki (UMP)


AudytoriumDr Wojciech Strzelecki (UMP), dr Piotr Pawlak (UAM), mgr Michał Mandecki (UMP) oraz studentki Uniwersytetu Medycznego ze Studenckiego Psychologicznego Koła Naukowego: Aleksandra Romaniuk, Kamila Malinowska, Zuzanna Manicka.


Referat wygłasza prof. Ananda Mitra z Wake Forest University (USA)25 lipca 2011

Letnia Szkoła Arteterapii - 27.06-5.07.2011

Zakończyła się tegoroczna Letnia Szkoła Arteterapii organizowana przez sąsiedni Zakład Edukacji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie praktyki arteterapii, podniesienie jej jakości oraz jej popularyzowanie. Spotkania podczas Letniej Szkoły Arteterapii okazały się wspaniałą przygodą dla uczestników oraz początkiem nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć…


16 maja 2011

Dzieci z Przedszkola nr 124 odwiedziły Zakład Psychologii Klinicznej. Wszystko wokół je interesowało, porywało, pochłaniało. Chciały dotykać, pytać, oglądać! Najpierw dr hab. Ewa Mojs przywitała dzieci i opowiedziała krótko o Uniwersytecie Medycznym, następnie Maia Kubiak przedstawiła wykład o emocjach i złudzeniach. Dzieci zachowywały się jak prawdziwi studenci. Potem zwiedziły drukarnię książek naukowych, poznały panie korektorki, zobaczyły jak przycina się papier. Potem odwiedziły Zakład Stomatologii, którego lekarze opowiadali dzieciom o dbaniu o ząbki. Krzesła dentystyczne nie odstraszyły dzieci, wręcz przeciwnie zaczęła się przepychanka - każdy chciał na takim krześle usiąść i ... pojeździć. Później dzieci zajrzały do muzeum sprzętu medycznego. Pan opowiadał im i pokazywał stare, jeszcze napędzane nogami wiertła do zębów, stare krzesła dentystyczne oraz stare stetoskopy. Wyprawa na Uniwersytet stała się dla nich wspaniałą przygodą, a pracownicy Zakładu Psychologii Klinicznej podziękowali dzieciom za pomoc w edukacji studentów fizjoterapii podczas zajęć z psychologii rozwoju.


14 stycznia 2011

W dniu dzisiejszym asystent Naszego Zakładu - Katarzyna Warchoł-Biedermann uzyskała tytuł doktora nauk o zdrowiu z sukcesem stając do obrony dysertacji pt. "Wybrane czynniki wpływające na poczucie straty opiekunów rodzinnych osób z chorobą Alzheimera." Gratulujemy - życząc jednocześnie dalszych sukcesów zawodowych i prywatnych!

26 listopada 2010

W dniu 16 listopada Polskie Towarzystwo im. Alberta Schweitzera oficjalnie zarejestrowane zostało w Krajowym Rejestrze Sądowym i rozpoczęło swoją działalność.

Szczegóły na stronie ->www.albert-schweitzer.ump.edu.pl<-

11 listopada 2010

Z nieskrywaną radością informujemy, iż Nasz Kolega - Wojciech Strzelecki w dniu 25 października br., broniąc pracę pt. "Analiza zależności pomiędzy preferencjami muzycznymi a zachowaniami zdrowotnymi uczniów szkoł ponadpodstawowych" (promotor: prof. dr hab. Włodzimierz Samborski), uzyskał tytuł doktora nauk o zdrowiu. To pierwszy taki tytuł w Zakładzie Psychologii Klinicznej. Sukcesu gratulujemy i prosimy o więcej!


(foto: Michał Mandecki)

04 października 2010

Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy terapeutycznej dla ofiar wypadków komunikacyjnych - osób dotkniętych zaburzeniem stresowym pourazowym. Pomoc realizowana jest zarówno w formie psychoterapii, jak i farmakoterapii. Program o nazwie "TRAKT" finansowany jest ze środków unijnych oraz ministerialnych.

Szczegóły: www.wypadki-drogowe.pl

Telefon kontaktowy: 509 127 858
E-mail: terapia@psych.uw.edu.pl

10 czerwca 2010

Dnia 7 czerwca odbyło się zebranie założycielskie Polskiego Towarzystwa im. Alberta Schweitzera w Poznaniu.
Zebrani goście jednomyślnie wyrazili wolę powołania do życia stowarzyszenia. W chwili obecnej pracujemy nad domknięciem spraw formalnych. Wszystkim Obecnym - dziękujemy.
2 czerwca 2010


Miło jest być wśród najlepszych na świecie!
Mgr Marcin Cybulski z Zakładu Psychologii Klinicznej wraz z dr Włodzimierzem Płotkiem z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii UMP oraz zespołem konstruktorsko-designerskim studentów Politechniki Poznańskiej "Krejzi Dżepetto Team" sklasyfikowani zostali w pierwszej dwudziestce uczestników ogólnoświatowego konkursu "Imagine Cup Student Competition 2010" organizowanego przez koncern Microsoft. Zespół zaprezentował specjalistyczny system diagnostyczny "BluBerd", który może być wyorzystywany w analizie sprawności poznawczych kierowców po znieczuleniach ogólnych
Gratulujemy!

31 maja 2010

W dniu 21 maja, nakładem Wydawnictwa Naukowego UMP, ukazała się monografia "Psychologia w naukach medycznych" pod redakcją naukową mgr Marcina Cybulskiego i mgr Wojciecha Strzeleckiego.

Tematyka wydawnictwa krąży wokół poszukiwania punktów stycznych między psychologią, a medycyną w bardzo praktycznym ujęciu - począwszy od terapii i wsparcia, poprzez charakterystykę chorób i zaburzeń, a skończywszy na wpływie mediów na funkcjonowanie zdrowotne człowieka.

Monografię, w formie wydawnictwa CD, zakupić można w Punkcie Sprzedaży Skryptów UMP na ul. Święcickiego (Collegium Anatomicum), w Sekretariacie Zakładu Psychologii Klinicznej oraz poprzez serwis Allegro.

->Przeczytaj przedmowę<-

->Pobierz spis treści PDF<-


24 kwietnia 2010


W dniu dzisiejszym odbyła się II Konferencja "Psychologia w medycynie".

Jako współorganizatorzy Konferencji pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jej sukcesu i popularności.


->Pobierz program Konferencji PDF<-

->Obejrzyj plakat Konferencji PDF<-


21 listopada 2009


Dnia 21 listopadada br. w Poznaniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja "ZDROWY CZŁOWIEK I SPOŁECZEŃSTWO W WIZJACH ALBERTA SCHWEITZERA I ERICHA FROMMA".

->Pobierz szczegółowy program spotkania<-

->Pobierz sprawozdanie z Konferencji<-

Dziękujemy prelegentom i uczestnikom!


10 listopada 2009


Dnia 10 listopada br. odbyło się uroczyste otwarcie sali dydaktycznej oraz siedzib Zakładów: Psychologii Klinicznej oraz Edukacji. Wszystkim Dobrym Ludziom - dziękujemy...
3 października 2009

W ramach programu "Innowacje Uniwersytetu Medycznego", prezentującego nowatorskie działania w obrębie nauk medycznych i pokrewnych, zaprezentowana została kolekcja memorabiliów upamiętniających życie i dzieło Wielkiego Doktora - Alberta Schweitzera, niedoścignionego wzorca w etyce medycznej. Zaprezentowane w zbiory, zebrane pod hasłem ""Albert Schweitzer w bioetyce medycznej. Innowacja czy renesans?", stanowią własność mgr Marcina Cybulskiego, mgr Wojciecha Strzeleckiego oraz dr Bogusława Stelcera - pracowników naukowych naszego Zakładu. Pragniemy jednocześnie gorąco podziękować Pani Dominice Bazan z Działu Promocji UMP za wysiłek włożony w przygotowanie ekspozycji.29 września 2009


Z radością informujemy, iż Nasza Koleżanka - Marta Czarnecka-Iwańczuk w dniu 29 września, broniąc pracę pt. "Profil psychologiczny pacjentek z zagrożeniem porodem przedwczesnym" (promotor: prof. UE dr hab. Grażyna Bartkowiak), uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. To pierwszy taki tytuł w Zakładzie Psychologii Klinicznej. Sukcesu gratulujemy i prosimy o więcej!
8 lipca 2009


Nakładem wydawnictwa Jeżeli p to q ukazała się książki: "Pomoc psychologiczna w chorobach somatycznych" pod red. Ewy Mojs oraz "Fizjoterapia. Profilaktyka - edukacja - leczenie" pod red. Włodzimierza Samborskiego, Ewy Gajewskiej oraz Ewy Mojs. Autorami poszczególnych rozdziałów są m.in. pracownicy Zakładu Psychologii Klinicznej. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy na ->stronę Wydawnictwa<-.

11 grudnia 2008


Dr Bogusław Stelcer i mgr Marcin Cybulski w dniach 28-30 listopada 2008 roku uczestniczyli w Konferencji "Albert Schweitzers Ethik - Impulse und Herausforderungen für die pädagogische Praxis" zorganizowanej w Dreźnie. Nasz Zakład reprezentowany był referatem "Albert Schweitzer in Poznan - historischer Grundriss". Oby więcej takich wartościowych i owocnych wyjazdów!

->Pobierz sprawozdanie PDF<-.


30 październik 2008


Własnie ukazały się dwie publikacje książkowe firmowane nazwiskami pracowników naukowych Zakładu Psychologii Klinicznej:
"Życie i dzieło Alberta Schweitzera inspiracją dla współczesnej bioetyki" pod red. dr Bogusława Stelcera (Cykl "Konteksty Społeczno-Kulturowe Zdrowia i Medycyny", Katedra Nauk Społecznych-Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, cena 33 zł)
->Pobierz spis treści<-

oraz

Monografia "Czynniki kształtujące zachowania zdrowotne człowieka na przestrzeni życia. Teoria i praktyka" pod red. prof. Grażyny Bartkowiak (Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, cena 36 zł)
->Pobierz spis treści<-
->Obejrzyj okładkę<-


Wspomniane wydawnictwa można zakupić w Punkcie Sprzedaży Skryptów Uniwersytetu Medycznego (Collegium Anatomicum, ul. Święcickiego 6, 60-781 Poznań, tel. 0-61 854 64 87) lub zamówić wysyłając wiadomość pocztową na adres cybulski@ump.edu.pl (koszt przesyłki: 5,40 zł)


5 kwiecień 2008


Dnia 5 kwietnia 2008 roku na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa „Psychologia w medycynie”. Było to drugie już spotkanie z cyklu „Humanistyka w medycynie”, zorganizowane przez Zakład Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Studenckie Psychologiczne Koło Naukowe Uniwersytetu Medycznego oraz Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego.

Relacja w formacie PDF: Pobierz i przeczytaj


Niniejsza strona powstała w porozumieniu z:
Pracownią Psychologii Transportu
oraz
cOke Web Design